(VIDEO) Nišić: Nezaposleni će zahtjeve za ostvarivanje prava za vrijeme nezaposlenosti moći dostavljati i elektronskim putem

(VIDEO) Nišić: Nezaposleni će zahtjeve za ostvarivanje prava za vrijeme nezaposlenosti moći dostavljati i elektronskim putem

Poslanici crnogorskog parlamenta nastavili su danas rad. U plenarnu salu vratili su se i poslanici opozicije.

Poslanik URA-e Filip Adžić kazao je da umjesto pune zaposlenosti koju je vlast na čelu sa PES-om obećala, imamo 1.250 zasposlenih manje u četvrtom kvartalu 2024.godine.

“To je sve posljedica neodgovorne politike, nerealnih i neispunjenih obećanja, lažne nade koju svakodnevno ulivate građanima bez bilo kakvog pokrića i osnove”, istakao je Adžić.

Zatim je podsjetio da nema ništa o obećanja o šestočasovnom radnom vremenu, projektu Velje brod, pune zaposlenosti…

Poslanik SD-a Boris Mugoša kazao je da će podržati predložene izmjene zakona.

“Mislim da ste u zakonu trebali da se posvetite administrativnim barijerama u samom ZZZCG-birokartije i ogromne papirologije”, mišljenja je Mugoša.

Istakao je da ZZZCG daje 26 miliona eura za pasivne mjere, da neko ne radi, a 3,7 milona eura za otvaranje novih radnih mjesta

“Kakav smo mi nonsens napravili u sistemu”, istakao je Mugoša.

Poslanik DPS-a Nikola Milović kazao je da se moramo zapitati kakav nam je ekonomski sistem kada od 257.000 zaposlenih trenutno od 85.100 radi u organima centralne i lokane uprave i preduzećima koja pripadaju državi ili opštinama.

“Gotovo trećina zaposlenih su oni oni koji rade na državnim jaslama. Ne bi imali problem sa tim da imamo efikasan sistem koji daje smanjenje administrativnih barijera koji pomaže biznisu koji pozivitivno utiče na razvoj ekonomije. Imamo problem sa tim kada od 2020.godine imamo 18.000 novozaposlenih u javnom sektoru. Crnu Goru to za prethodni period je koštalo gotovo 800 miliona eura”, istakao je Milović.

Istakao je da Crna Gora gradi parazitski sistem zapošljavanjem mnladih u javnom sektoru.

Ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić predstavila je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti.

Cilj izmjena i dopuna navedenog zakona je, kako je navela, usvajanje adekvatne pravne osnove za nesmetan proces digitalizacije Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, koji treba da doprinese bržem i kvalitetnijem pružanju usluga za tržište rada, kako nezaposlenim licima i ostalim tražiocima zaposlenja, tako i poslodavcima.

“Ključne novine izmjena i dopuna pomenutog zakona odnose se na činjenicu da će nezaposlena lica ubuduće moći da se prijave u evidenciju Zavoda za zapošljavanje, osim ličnim dolaskom, i elektronskim putem. Takođe, nezaposlenim licima će biti omogućeno da zahtjeve za ostvarivanje prava za vrijeme nezaposlenosti podnose osim neposrednom predajom ili dostavljanjem zahtjeva poštom, i u elektronskom obliku”, navela je, između ostalog, Nišić.

Biće, dodaje, olakšano i poslodavcima tako što će prijavu slobodnih radnih mjesta kao i prijavu o zasnivanju-prestanku radnog odnosa, osim neposrednom predajom, Zavodu za zapošljavanje moći da dostave i elektronskim putem.

O čemu će se raspravljati

Danas će se, kako je objavljeno na sajtu Skupštine, raspravljati o Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, Predlogu zakona o izmjeni i dopunama Zakona o svojinsko – pravnim odnosima, Predlogu zakona o dopuni Zakona o ljekovima i Predlogu zakona o izmjenama Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti.

Nakon toga, poslanici će se izjašnjavati o tačkama za koje su završene rasprave.

Sport